Gynekologické ochorenia

Zápaly


Gynekologický zápal je najčastejšou príčinou návštevy žien v gynekologickej ambulancii. Majú stúpajúcu tendenciu a svojimi komplikáciami môžu žene spôsobiť mnoho ťažkostí. Zápaly ženských pohlavných orgánov sú ochorenia infekčného charakteru, najčastejšie sú vyvolané baktériami, kvasinkami, menej často vírusmi a parazitmi. Často infekciu spôsobuje niekoľko pôvodcov naraz, tzv. polymikrobiálna infekcia. :: viac o zápaloch v gynekológii ::


Sexuálne prenosné ochorenia (STD)


Medzi sexuálne prenosné ochorenia zaraďujeme infekcie získané pohlavným stykom. V európskej populácií sa najčastejšie vyskytujú kvapavka, syfilis, urogenitálne chlamydiózy, trichomonádová infekcia, bakteriálna vaginóza, papilomavírusová infekcia, infekcia vírusom herpes simplex, AIDS. Možnosti prenosu infekcie sú rôzne. Najčastejší je vaginálny pohlavný styk (do pošvy), ďalej sú to análny pohlavný styk (do konečníka), kontakt úst a pohlavných orgánov alebo konečníka.
Kvapavka
Syfilis
Chlamydiózy
Trichomonádová infekcia
Infekcia ľudským papilomavírusom (HPV)
Infekcia vírusom herpes simplex
AIDS
Nádory
Nádorové ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtnosti, hneď po srdcovocievnych ochoreniach.
Nádor (tumor) je útvar, ktorý vznikol neregulovaným delením buniek tkaniva, pričom táto porucha delenia je nevratná a miestna. Delenie buniek pokračuje, i keď príčina, ktorá ho vyvolala už naďalej nepôsobí. Podľa správania sa nádoru ich môžeme rozdeliť na nezhubné (benígne) alebo zhubné (malígne). Medzi nimi ešte existujú rôzne štádiá, napr. prekancerózy, čo sú prednádorové stavy, ale aj nádory hraničné, potenciálne malígne, border-line tumory, nepravé nádory. :: čítať viac rakovine ::
Polypy
1. Polyp krčka maternice
2. Polyp sliznice dutiny maternice (endometriálny polyp)
Endometrióza
Endometrióza je ochorenie, kedy sa sliznica maternice (endometrium) nachádza aj na iných miestach, t.j. mimo dutiny maternice. Ložiská endometriózy podliehajú vrámci menštruačného cyklu hormonálnym zmenám, takisto ako endometrium v maternici, včítane menštruačného krvácania. Krvácanie spôsobuje vznik malých cýst vyplnených krvou, v ich okolí ako reakcia okolitého tkaniva vznikajú zrasty, čo v konečnom dôsledku spôsobuje žene bolesti. :: prečítajte si viac informácií o endometrióze ::
Poruchy menštruačného cyklu
Menštruácia je riadená mnohými činiteľmi ako je mozgová kôra, hypotalamus, vonkajšie a vnútorné prostredie a iné. Narušením jedného z nich dochádza taktiež k poruchám menštruačného cyklu.