gynosan-logo

Očkovanie

Ochrana pred Rakovinou prostredníctvom Vakcinácie: Príkladom HPV a Hepatitídy B

Rakovina, hoci nie je prenosná ako tradičná infekcia, môže vzniknúť v dôsledku vonkajších infekčných látok. Toto platí pre niektoré formy rakoviny, ako je rakovina krčka maternice, pečene a nazofaryngeálny karcinóm, ako aj určité typy lymfómov. Prvým príkladom, kde vakcinácia dokázala preventívne pôsobiť proti rakovine, bolo zavedenie vakcín proti vírusu hepatitídy B, ktorá je spojená s vývojom rakoviny pečene.

Na Slovensku sú k dispozícii dve vakcíny proti infekcii ľudským papilomavírusom (HPV), ktoré poskytujú ochranu pred ochoreniami spojenými s týmto vírusom:

  1. Cervarix®: Táto vakcína je určená na ochranu dievčat a žien vo veku 10-25 rokov pred ochoreniami spôsobenými HPV typu 16 a 18, vrátane rakoviny krčka maternice a predrakovinových lézií krčka. Tieto dva typy HPV sú zodpovedné za približne 70 % prípadov rakoviny krčka maternice. Cervarix® sa však nepoužíva na liečbu už existujúcich HPV súvisiacich ochorení. Očkovanie pozostáva z troch dávok podávaných v priebehu šiestich mesiacov a je dostupné na lekársky predpis.
  2. Silgard: Táto vakcína chráni dievčatá a ženy vo veku 9-25 rokov pred ochoreniami spôsobenými HPV typu 6, 11, 16 a 18, vrátane rakoviny krčka maternice, predrakovinových lézií krčka a genitálnych bradavíc. Typy 16 a 18 sú zodpovedné za približne 70 % karcinómov krčka maternice, zatiaľ čo typy 6 a 11 sú zodpovedné za približne 90 % prípadov genitálnych bradavíc. Aj táto vakcína sa podáva v troch dávkach a je dostupná na lekársky predpis.

Odborné stanovisko Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti uvádza, že očkovanie oboma vakcínami je vhodné pre ženy do 45 rokov. Tento prístup predstavuje dôležitý krok v ochrane žien pred rakovinou krčka maternice, čím zvyšuje ich šance na dlhší a zdravší život.

Zavedenie týchto vakcín na Slovenskom trhu predstavuje kľúčový moment v boji proti rakovinovým ochoreniam spojeným s infekciami. Takto sa vakcinácia stáva nielen prostriedkom na prevenciu tradičných infekčných ochorení, ale aj mocným nástrojom v boji proti niektorým formám rakoviny.